"آیدین" بهترین نام انتخابی والدین جهان !

                              

                                     سایت جهانی Yahoo اعلام كرد 

           " آیدین " مشهورترین نام انتخابی والدین دنیا !

                                                                        حسن راشدی  ۴ دی ماه ۸۸

سایت جهانی Yahoo در یك بررسی گسترده و بر اساس اطلاعات برگرفته از " مراكز آمار كودكان " (Baby center,s list  ) محبوب ترین و مشهورترین نام انتخابی والدین جهان برای فرزندان پسر در سال 2009 میلادی و همچنین برای ده سال گذشته را  آیدین " Aiden "  اعلام كرد .

همچنین مشهورترین نام انتخابی والدین دنیا برای فرزندان دختر در سال 2009 میلادی، ایزابلا " Isabella  " و برای ده سال گذشته، اِما " Emma " بوده است .

همچنین در این لیست علاوه بر نشان داده شدن 5 نام برتر از برگزیده ترین نام دختر و پسر از طرف والدین برای فرزندان در سال 2009 ، در صفحات دیگر نیز لیست 100 نام دیگر از دختر و پسری كه بالاترین رقم انتخاب والدین برای فرزندان بوده است نیز نشان داده شده است.

بنا به نوشته سایت Yahoo  ، نام " آیدین"  ( Aiden )  به شكل Ayden نیز نوشته می شود.

این نام تركی گرچه در ایران با الفبای عربی " آیدین " نوشته می شود ولی تلفظ صحیح آن در تركی و با حروف لاتین مورد استفاده در تركیه و جمهوری آذربایجان " Aydın " می باشد .

به علت موجود نبودن صدای "I " تركی در زبان فارسی و عربی این صدا اجبارا با حروف عربی (فارسی ) به صورت " ی " نوشته می شود ، مانند كلمه  " قیز " یعنی دختر كه صورت اصلی تلفظ آن " Qız " می باشد نه " Qiz  " .

در زبان انگلیسی نیز تلفظ  Aiden  و  یا  Ayden  دقیقا عین تلفظ تركی این كلمه است ، یعنی  Aydın.

مثلا كلمه Garden انگلیسی به معنی باغ ، كه تلفظ صحیح و انگلیسی آن Gardın ) Qardın ) می باشد  نه گاردِن  Qarden ، ولی در زبان فارسی به علت موجود نبودن این صدا ، فارسی زبانان آنرا گاردِن تلفظ می كنند كه البته فارسی زبانهایی كه سالهای طولانی در كشور امریكا و انگلیس اقامت دارند تلفظ صحیح آن را یاد گرفته اند.

در ادامه بهترین نام انتخابی والدین دنیا برای فرزندان خود برای سال 2009 ، و در ده سال گذشته ، توسط سایت  Yahooمعنی نام آیدین " Aiden " نیز آمده است .

این سایت نام  آیدین را " Aiden= Fiery "  معنی كرده است كه در فرهنگ لغات فارسی Fiery به معنای روشن ، آتشی و آتشین آمده است كه درحقیقت همان "  آیدین " تركی به معنای روشن، و در معنای مجازی روشن ضمیر و روشنفكر می باشد .

علاوه بر اطلاعات مختصر داده شده در زیر این صفحه از سایت Yahoo به صورت انگلیسی در باره " آیدین " انتخاب اول  والدین دنیا برای نام پسر ، جهت اطلاعات بیشتر به آدرس اینترنتی زیر مراجعه كنید .

http://shine.yahoo.com/event/coolmom/babycenters-list-of-most-popular-baby-names-of-the-decade-and-2009-556206/

..............................................................................................................................

http://rashedi-hasan.blogfa.com/

سیزین ده یرلی باخیشلارینیزی گؤزلورم

نوشته شده در تاریخ شنبه 3 بهمن 1388    | توسط: ائلمان ارسوی    |    | نظرات()